www.giagia.cz

Použití mastichy

Masticha je jedinečná díky exklusivitě svého rodiště, léčivým účinkům a výjimečným aroma, pro které byla slavná už od starověku. Chioská masticha je vyvážena do celého světa a je základem pro výrobu nejrůznějších produktů a pokrmů. Používa se také jako přísada do mastí na popáleniny a kožní problémy. Kalafuna je derivát mastichy používaný pro výrobu chirurgických stehů a mastichový olej je hojně používán v parfumerii a kosmetickém průmyslu.

Masticha v gastronomii

Masticha je jedno z nejstarších koření v oblasti Středozemního moře. V oblasti Egejského moře se mastichou dochucují Velikonoční sladkosti. V celém Řecku je velmi oblíbená mastichová zmrzlina, známá jako „kaimaki“, má díky přidání mastichy neobvyklou vláknitou strukturu. Moderní řečtí kuchaři ukázaly, že toto koření s unikátní vůní borovice a exotickou chutí můžeme kombinovat skoro se vším, od rajčatových omáček až po čokoládu. Na Kypru se používá k ochucení chleba. Pro Araby je stále velký luxus ochucovat mléko nebo sladkosti mastichou. Tradiční nápoj zvaný ypovrychio „ponorka“ je servírovaná masticha ve sklenici vody.

Masticha je také využívaná pro přípravu likérů a ouza. Podává se většinou jako aperitiv. Mastichový likér je stejně tak známý jako ouzo. Díky přidání mastichy do těchto alkoholických nápojů, získávají svou specifickou chuť a navíc mají blahodárný vliv na žaludek.

Masticha pro ústní a zubní hygienu

Žvýkaní mastichy dezinfikuje ústní dutinu a posiluje dásně. Eliminuje bakterie způsobující zubní plak, proto předchází vzniku zubního kazu a parodontálních problémů. Eugenol obsažený v mastichovém oleji se dnes v zubním lékařství používá jako antiseptikum a zklidňující látka.V zubním lékařství se masticha používá jako součást zubních výplní a zubních forem.

Farmaceutické využití mastichy

Podle nedávných studí provedených na řeckých, ale i zahraničních univerzitách, masticha bojuje proti Helicobacteru pylori. Masticha stimuluje detoxikační činnost jater a tím pomáhá jejich správné funkci. Mnoho zákazníků ji užívá pro řešení výše uvedených zdravotních obtíží, nejčastěji ve formě mastichových kapslí nebo mastichového pudru. Masticha se také používá v mastech proti popáleninám, omrzlinám, kožním potížím a v náplastech. Derivát z mastichy se používá pro výrobu chirurgických vláken. Tento druh stehů je absorbován organismem, bez nutnosti lidského zásahu pro jeho odstranění. Lékařská náhrada zvaná MASTISOL (vyrobena v USA) obsahuje mastichu a používá se k fixaci bandáže. Obvaz je pevný díky přírodní látce, takže nezpůsobuje podráždění pokožky nebo infekci do rány.

Sdílejte
Provozovatel: Notia, spol. s r. o.
Platba kartou MasterCard Platba kartou VISA
„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“