www.giagia.cz

Získávání mastichy

Chios masticha (Μαστιχα Χιου) je název pro pryskyřičnou mízu získanou z mastichového stromu, řečíku lentišku (Pistacia lentiscus var. Chia). Je to přírodní aromatická pryskyřice, která vykapává ze zářezů uměle vytvořených v kmeni řečíku lentišku.

Pistáciovník masticha, mastichový strom Pistáciovník masticha (Pistacia lentiscus var. Chia, čeleď Anacardiaceae) je spíše keř než strom. Dosahuje výšky 2-3 m, výjimečně dvojnásobek. V Řecku se mu říká také skinos. Pistáciovník roste pomalu, dospělosti dosahuje po 40. roce a dožívá se více než 100 let. Mastichu produkuje pistáciovník až po pátém roce života. Ideální pro produkci pryskyřice je pistáciovník v 15. roce života. Průměrně dává jeden keř jen 150 - 200 gramů mastichy ročně.

Sběr mastichy

Kvůli získání pryskyřice se keře cíleně nařezávají. To se dělá během celého léta pomocí speciálního nože. Je to klíčová dovednost, která zajistí co nejvyšší výtok pryskyřice a zároveň co nejmenší poškození keře. Nařezává se kmen a silnější větve postupně od dolní části kmene. Zářezy jsou poměrně husté. Před naříznutím je třeba pod keři připravit půdu, aby se daly spadlé krystaly snadno sbírat. Mechanicky se okolí stromů čistí a vyrovnává se terén. Takto připravený povrch se posype práškem z bílého mletého kamene a urovná se do souvislé vrstvy. Masticha stéká zářezy kmene a padá na připravenou půdu pod keři. Kapky začnou tuhnout 15-20 dnů od prvního zářezu. První se sbírají velké kousky pryskyřice a pak se ostatní shrnou a seberou. Sběr se pak uloží na chladné místo. Pryskyřice se čistí a připravuje na další použití.

Produkty \ Péče o pleť
Nenalezeno žádné zboží.
Sdílejte

Meleti

Provozovatel: Notia, spol. s r. o.
Platba kartou MasterCard Platba kartou VISA
„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“